• Lekcja w ... goglach
          • Lekcja w ... goglach

            16.11.2022

            Uczniowie klasy 2a mieli dziś okazję testować okulary VR, zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Dzięki  goglom uczniowie przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości, która jest niewątpliwie atrakcyjną i nowoczesną formą kształcenia. VR wzbudziła ciekawość uczniów, wzmogła zainteresowanie realizowanym tematem i umożliwiła utrzymanie zaangażowania dzieci w zajęcia.

            #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Powiatowy Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz”
          • Powiatowy Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz”

            16.11.2022

            15 listopada 2022r. odbył się w Mszanie Dolnej Powiatowy Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz”. Naszą „Jedynkę” dumnie reprezentowali uczniowie z klasy IIIa w składzie: Małgorzata Bieniek, Oliwia Bąk, Julia Cepielik, Kamila Bieniek, Jakub Poręba, Szymon Ligas, Dawid Kamiński i Dawid Siekierczak. Uczniowie dzielnie współzawodniczyli z młodymi sportowcami z innych szkół powiatu limanowskiego i zajęli VI miejsce w Turnieju. Serdecznie gratulujemy!

        • „Szkoła do hymnu” 2022
          • „Szkoła do hymnu” 2022

            10.11.2022

            Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach odbyło się wspólne śpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada. Odświętnie ubrani uczestnicy akcji, przystrojeni kokardami narodowymi i chorągiewkami, zaśpiewali uroczyście "Mazurka Dąbrowskiego". W taki sposób cała społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            .„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji zawsze włączały się także placówki polonijne z całego świata.W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.

            Czy wiesz, że ...Mazurek Dąbrowskiego jest jednym z najbardziej tanecznych i skocznych hymnów narodowych w Europie. Stał się oficjalnym hymnem Polski od 26 lutego 1927 roku. Autor muzyki do słów Józefa Wybickiego wciąż pozostaje nieznany. Jednak nie ma wątpliwości, co do tego, że nasz hymn wyróżnia się muzycznie na tle Europy. Na początku XX wieku, kiedy zastanawiano się, który utwór może być naszym hymnem narodowym, czy Mazurek Dąbrowskiego, czy Rota, czy może Bogurodzica, to uznano się, że najlepszy będzie Mazurek Dąbrowskiego przez to, że jego melodia jest żywa i dobrze się śpiewa. Niewiele jest hymnów europejskich, w których jest szybkie tempo.

        • Czytanie dla pokoju
          • Czytanie dla pokoju

            08.11.2022

            W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem pod hasłem „Czytanie dla pokoju”. Głównym celem święta była popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze społecznym i materialnym.

             Nasza biblioteka również włączyła się do akcji poprzez przygotowanie wystawy książek nawiązującej do tego tematu oraz organizację „Spotkania z książką” uczniów klasy 7a. Podczas tychże zajęć uczniowie dyskutowali nad znaczeniem hasła tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przeglądali przygotowane książki i czytali wybrane fragmenty utworów.  W zaprezentowanym zestawieniu znalazły się tytuły klasyczne oraz te wydane niedawno - zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

        • Młodzi –Seniorom
          • Młodzi –Seniorom

            21.10.2022

            Dnia 20 października 2022 roku odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie Seniorów z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy, rozpoczynające naukę języka angielskiego. W ramach działalności innowacyjnej i z inicjatywy nauczyciela języka angielskiego mgr Doroty Chrobak, ze wsparciem merytorycznym Wójta Gminy Kamienica dr Władysława Sadowskiego oraz zaangażowaniem  Dyrektora Szkoły mgr Iwony Franczyk Augustyn-nasi Seniorzy rozpoczęli przygodę z językiem angielskim. Po otrzymaniu pakietu: kursu języka angielskiego dla dorosłych, pendriva z nagraniami oraz identyfikatora- Seniorzy stali się oficjalnie uczestnikami kursu.  Zapał do nauki jest i zapewne pozostanie do końca. Każdy Senior jest pod opieką ucznia, który stał się równocześnie jego mentorem. Będzie On czuwał na przebiegiem procesu uczenia się oraz wspierał każdorazowo. Honorowy patron nad całym przedsięwzięciem objął  Wójt Gminy dr Władysław Sadowski, który wsparł inicjatywę-wręczając zakupione nośniki informacji przez ręce Pana Przewodniczącego Gminy-mgr Hilarego Majewskiego. Nie było by możliwe prowadzenie zajęć bez zgody i przychylności Pani Dyrektor Szkoły , która udostępniła salę językową i dołożyła wszelkich starań , aby była  dostosowana i wyposażona w niezbędny sprzęt dydaktyczny. Nad stroną techniczną  i  sprzętem  czuwa Pan konserwator Janusz Franczyk. Dziękuję tym wszystkim osobom za wsparcie i zaangażowanie w realizację  tej inicjatywy. Trzymamy kciuki za Naszych Seniorów i…GOOD LUCK!!

            D.Ch

        •     WOLNI OD NAŁOGÓW- podsumowanie
          • WOLNI OD NAŁOGÓW- podsumowanie

            12.10.2022

             

            We wrześniu  w naszej szkole promowaliśmy  życie bez używek, stąd propozycja konkursu Wolni od nałogów.  Konkurs prowadzony był we współpracy z p. Zofią Kuchnia Przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

            Celem konkursu była promocja zdrowia, zdrowego stylu życia wolnego  od uzależnień , prezentacja  negatywnego wpływu uzależnień na zdrowie, psychikę i relacje społeczne człowieka.

            W konkursie mogli wziąć udział chętni uczniowie klas 1-8. Zadanie polegało na wykonaniu plakatu, dowolną techniką plastyczną pt. Wolni od nałogów. Komisja rozstrzygnęła konkurs w dwóch kategoriach 1-4 i 5-8. Oto wyniki:

            W KATEGORII  1-4
            I m-ce: Antoni Opyd (kl.4b), Nikola Gierczyk (kl.3a)
            II m-ce:  Wiktoria Wiśniewska (kl.3a), Krystian Hybel (kl.4a)

            III m-ce: Kalina Kalicińska (kl.4b), Oliwia Bąk (kl.3a), Wiktoria Gorczowska (kl.3a)
            Wyróżnienie: Anna Syjud (kl.4b)

            W KATEGORII 5-8
            I m-ce: Jowita Gancarczyk (kl.8b), Oliwia Piaskowy (kl.5a)

            II m-ce: Daria Cepielik (kl.5a), Magdalena Kluska (kl.7a), Eliza Kurzeja (kl.5a), Piotr Wątroba (kl.7a)
            III m-ce: Julia Kulig (kl.5a), Wiktor Franczyk (kl.5a), Szymon Kopeć (kl.5a), Mateusz Rachwał (kl.5a), Emilia Majchrzak (kl.6b)

            Wyróżnienie: Filip Łubik (kl.5a), Dominik Franczyk (kl.5a), Szymon Cedzidło (kl.5a), Łucja Szczepaniak (kl.5a),  Kamil Hybel (kl.5a)
            Udział: Gabriela Siekierczak (kl.5a)

        • Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole
          • Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

            10.10.2022

            29 września obchodziliśmy XX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach właśnie. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono między innymi na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć. 

            W naszej szkole uczniowie klas młodszych głośno czytali kolegom i koleżankom podczas wizyty w bibliotece. Starsi uczniowie włączyli się do akcji poprzez głośne czytanie na zajęciach z języka polskiego.

        • Wszystkie śmieci są nasze
          • Wszystkie śmieci są nasze

            10.10.2022

            Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona środowiska i traktuje ten problem po macoszemu, jak pusty frazes albo szumne hasło reklamowe. Tymczasem sytuacja jest na tyle poważna, że skutki niedbałości o Ziemię odczuwamy wyraźnie już dziś. Ważnym elementem edukacji społecznej jest kształtowanie świadomości ekologicznej w umysłach najmłodszych mieszkańców zielonej planety. 

            Akcja Sprzątanie Świata - Polska trwa nieprzerwanie od 1994 roku. W naszym kraju zainicjowała ją Mira Stanisławska-Meysztowicz. Jest to część międzynarodowego ruchu Clean Up The World, który ma swój początek w Australii. Od 1993 roku akcja odbywa się pod patronatem ONZ. Koordynatorem tego przedsięwzięcia w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Hasło tegorocznego sprzątania brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”.

             19 -23 września 2022 r. również włączyliśmy się w tę akcję, bo dla nas to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii. Kto raz wyszedł posprzątać, nie będzie już śmiecić. To również okazja do tego, by rozwijać wrażliwość na naturę i problemy Matki Ziemi.. Zadanie to realizowaliśmy we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kamienicy. Dzień zaczęliśmy od teorii, odbyły się lekcje o tematyce z zakresu ekologii i ochrony środowiska. . Z rękawicami, workami i w dobrym humorze ruszyliśmy w teren posprzątać przydrożne rowy, chodniki,  park oraz ścieżkę rowerową.

            Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za zaangażowanie.

        • Wołoski Kongres Młodych
          • Wołoski Kongres Młodych

            03.10.2022

            W dniu 15 września 2022 r uczniowie klas 5a i 8a wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się na wołoskim szlaku w Ochotnicy, w sąsiedniej miejscowości założonej na prawie wołoskim. Podczas kongresu prelegenci - specjalisci z wielu dziedzin przedstawili   ideę szlaku Kultury Wołoskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Podczas Kongresu miała miejsce promocja publikacji dedykowanej młodym odbiorcom pt: ”Gorce-wołoska kraina”. Każdy z uczestników otrzymał  bezpłatny egzemplarz książki opracowanej przez Marcina Wierzchowskiego – znanego krakowskiego grafika i autora wielu książek dla dzieci a ochotnicki baca Jarosław Buczek opowiadał o bacowaniu w praktyce.

            Na koniec została  zaprezentowana interaktywna mapa Szlaku Kultury Wołoskiej oraz strój wołoski uszyty przez tamtejszych  lokalnych twórców ludowych. Dla naszych uczniów było to niesamowite doświadczenie i żywa lekcja historii. Mogli zobaczyć, dotknąć i poczuć historię, której dotychczas nie znali. Posileni i z pełnymi pakietami materiałów konferencyjnych wrócili  zadowoleni do Kamienicy.

        • Spotkanie z policjantem - bezpieczna droga do szkoły
          • Spotkanie z policjantem - bezpieczna droga do szkoły

            01.10.2022

            Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, Policjanci z Posterunku Policji w Kamienicy przeprowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne w naszej szkole. Spotkanie odbyło się z uczniami klas 1 - 3.

            Pan policjant przypomniał dzieciom wszystkie obowiązujące zasady zachowania się w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusz  rozmawiał z najmłodszymi o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi oraz agresywnymi zwierzętami. Dzieci miały też okazję bliżej poznać zawód policjanta. Żywo zainteresowane zadawały dużo pytań oraz z ciekawością oglądały mundur policjanta oraz akcesoria pracy.

            Serdeczne podziękowania dla Pana policjanta za cenne i pouczające spotkanie.

        • Warsztaty W Słonecznej Dolinie
          • Warsztaty W Słonecznej Dolinie

            01.10.2022

            W środę 28 września uczniowie klas 2a, 2b i 3a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w gospodarstwie agroturystycznym W Słonecznej Dolinie w Kamienicy. Pan Paweł Tokarczyk oprowadził dzieci po gospodarstwie, opowiadając o życiu i zwyczajach pszczół. Następnym punktem spotkania było wykonanie świec woskowych oraz mydełek. Wszyscy uczestnicy spotkania z wielką radością i zainteresowaniem mogli samodzielnie wykonać dwie świece z wosku pszczelego oraz mydełko, które mogli zabrać do domu. Składamy Panu Pawłowi serdeczne podziękowania za zorganizowanie przesympatycznego spotkania.

        • Dzień chłopaka w naszej szkole
          • Dzień chłopaka w naszej szkole

            01.10.2022

            30 września świętowaliśmy w szkole jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z Zarządu Samorządu Uczniowskiego  stanęły na wysokości zadania i zaplanowały niespodziankę na wesoło:) Oprócz życzeń, męska część szkoły losowała „bona”. Można było wygrać coś słodkiego,  możliwość zwolnienia z pytania czy uścisk dłoni Przewodniczącej Szkoły.

             

        • Podsumowanie Tygodnia Profilaktyki Chorób Zakaźnych
          • Podsumowanie Tygodnia Profilaktyki Chorób Zakaźnych

            21.09.2022

                         Podczas trwającego od 12 do 16 września Tygodnia Profilaktyki Chorób Zakaźnych, uczniowie naszej  szkoły uświadomili sobie potrzebę dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony, dlatego, że wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwalej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

                        W ramach akcji uczniowie klas 1-3 obejrzeli prezentację pt. Jak się nie zakazić?, zaprezentowaną przez uczennice z Sekcji zdrowia SU.  Klasy 4-8  swoją wiedzę na temat profilaktyki zgłębiały na lekcjach biologii oraz zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego prowadzonych przez psychologa i pedagoga.

                        Na korytarzu szkolnym na stoisku zdrowia można było poczytać ulotki dotyczące chorób zakaźnych dostarczone przez p. pielęgniarkę.

        • Sprzątanie Świata
          • Sprzątanie Świata

            17.09.2022

            Drodzy uczestnicy 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska, przyjaciele Naszej Ziemi,

            Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty! Przed nami nowe wyzwanie. W naszej szkole 19-23.09 będzie tygodniem dla Ziemi. Zapraszamy do sprzątania świata i nie tylko. Pamiętajcie: "Wszystkie śmieci są nasze".  (Zarząd SU)

    • Godziny dzwonków

      Sobota 04.05.2024
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia